Problemy ze snem. Co zrobić, aby zadbać o zdrowy sen?

Problemy ze snem mogą dotykać nawet co trzeciego Polaka. Bezsenność, kłopoty z zasypianiem czy płytki sen sprawiają, że jednostka ma problemy z koncentracją, regeneracją sił i bezustannie odczuwa zmęczenie. To wszystko jest sporym utrudnieniem życia codziennego. Co więcej, bezsenność może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi i być zagrożeniem dla życia.

Jak poradzić sobie z problemami ze snem?

Problemy ze snem wcale nie muszą być Twoją udręką. Co więcej, nie musisz korzystać z drogich i uzależniających środków nasennych. Musisz jedynie zadbać o to by Twoje życie i sen był zdrowszy i bardziej komfortowy. Poniżej prezentujemy pięć kroków, które wreszcie pozwolą się Tobie wyspać.

 • Po pierwsze: zmień dietę
  To, co jemy ma wpływ na niemal każdy element naszego życia – także sen. Zbilansowana, pełnowartościowa dieta to podstawa. Pamiętaj również o tym, by ostatni posiłek przed snem spożywać maksymalnie na trzy godziny przed snem, nie później!
 • Po drugie: zadbaj o ruch
  Aktywność fizyczna kształtuje kondycję organizmu. Zdolności ruchowe mają wpływ na funkcjonowanie organizmu i mają rzeczywisty wpływ na jakość snu. Codzienna aktywność fizyczna poprawia pracę układu krążeniowo-oddechowego, co znajduje przełożenie na jakość snu.
 • Po trzecie: przygotuj sypialnię
  W Twojej sypialni powinna być nie tylko odpowiednia temperatura, ale także wilgotność. To dwa elementy, które w bardzo dużej mierze przyczyniają się do komfortu snu i procesów zasypiania. Koniecznie zadbaj o to, by te elementy odpowiadały Twojemu organizmowi.
 • Po czwarte: relaks
  Bardzo częstą przyczyną niewysypiania się i bezsenności jest stres. Aby zadbać o jego wyeliminowanie musimy pozwolić własnemu organizmowi na relaks. Co to oznacza? Każdy relaksuje się w inny sposób, dlatego też formy relaksacyjne można dobierać dowolnie. Dla jednych najlepszym relaksem jest dobra książka, dla drugich joga.
 • Po piąte: suplementy, a nie leki
  Chcesz poradzić sobie z bezsennością i jednocześnie nie uzależnić się od silnych leków? Postaw na odpowiednia suplementację. Naturalne środki nie uzależniają.

Co warto stosować na problemy ze snem?

Problemy ze snem to przypadłość, którą można wyeliminować na wiele różnych sposobów. Dla wielu, najwygodniejszą metodą jest sięgnięcie po gotowe preparaty – tudzież leki i wyroby medyczne. Czy aby na pewno jest to dobry sposób na wyeliminowanie problemów ze snem? Można mieć co do tego wątpliwości.

Silne środki nasenne mogą uzależniać organizm i tym samym – powodować, że trudno będzie nam się od nich uwolnić. W praktyce oznacza to tyle, że defekt nie ustanie, a jedynie się pogłębi. Dlatego też, wielu specjalistów odchodzi od zalecania stosowania leków nasennych. Natomiast, częściej rekomendowane są środki bazujące na naturalnych ekstraktach, minerałach i witaminach. Tzw. suplementy diety na bezsenność nierzadko wzbogacone są o melatoninę.

Oczywiście, efektywność suplementów jest z reguły mniejsza, aczkolwiek – tego typu środki są w pełni bezpieczne dla organizmu. Nie powodują żadnych skutków ubocznych i nie uzależniają.