Podstawowe objawy menopauzy. Czym objawia się klimakterium?

W okresie menopauzalnym kobieta boryka się z wieloma uciążliwymi skutkami ubocznymi burzy hormonalnej, która zachodzi w organizmie. Menopauzy samej w sobie nie da się zahamować, a jedynie ograniczyć jej objawy.

Menopauza – podstawowe objawy

To w jaki sposób objawia się menopauza zależne jest od wielu czynników. Podobnie zresztą jak czas w którym dochodzi do zaprzestania miesiączkowania. Wyróżnić można kilka charakterystycznych skutków ubocznych towarzyszących menopauzie:

 • zaburzenia miesiączkowiania (brak regularności)

 • spadek libido

 • suchość pochwy

 • uderzenia gorąca

 • nadmierna potliwość

 • huśtawka emocjonalna

 • bezsenność

 • brak koncentracji

 • tycie

 • depresja

 • wzdęcia brzucha

 • nasilenie objawów alergicznych

Menopauza – jak złagodzić objawy?

W przypadku kiedy objawy pozwalają na normalne funkcjonowanie, nie ma konieczności stosowania kuracji hormonalnej. Tą formę leczenia podejmuje się tylko w przypadkach zaawansowanych.

W przypadku menopauzy, której objawy są uciążliwe, ale nie wpływają na podstawowe funkcje życiowe sugeruje się zmianę trybu życia na zdrowszy.

Odpowiednio zbilansowana, zdrowa i pełnowartościowa dieta w połączeniu z dużą dawką aktywności fizycznej potrafi skutecznie ograniczyć objawy menopauzy. Zmiany w trybie życia sugeruje się podejmować jeszcze przed pierwszymi symptomami, w myśl zasady „łatwiej zapobiegać, niż leczyć”.

Istotną rolę w łagodzeniu objawów mają także suplementy diet. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, których celem jest łagodzenie objawów tego specyficznego okresu w życiu kobiety.

Nadwaga – najbardziej uciążliwa objawa menopauzy?

Ustanie ostatniej miesiączki zapoczątkowuje specyficzny okres, który nazywany jest menopauzą. Czemu specyficzny? Burza hormonalna, która ma miejsce w organizmie kobiety doprowadza do wielu charakterystycznych objawów. Jednym z nich jest nadmierne przybieranie na wadze.

Podczas czteroletniego okresu menopauzy kobiety potrafią przytyć nawet 20-30 kilogramów. Oczywiście można tego uniknąć, trzeba jednak sporo samodyscypliny i zaangażowania, co jest niezwykle trudnym biorąc pod uwagę, że w okresie klimakterium spotykają nas też takie objawy jak nadmierna męczliwość i ogólne rozdrażnienie.

Menopauza – jak nie przytyć?

Pytanie postawione w tytule tego artykułu powinno rodzić się jeszcze przed ustaniem miesiączkowania. Warto być przygotowanym na menopauzę, bowiem łatwiej zapobiegać przytyciu, aniżeli spalać tkankę tłuszczową. To w pełni zrozumiałe.

Jeśli odpowiednio się przygotujemy, to zmiany w figurze naszego ciała mogą być tylko pozytywne. Co rozumiemy poprzez odpowiednie przygotowanie? Przede wszystkim ułożenie harmonogramu ćwiczeń oraz diety. Ponadto, warto poświecić odrobinę czasu na przygotowanie mentalne, bowiem jest ono niezwykle istotne.

Jak przygotować się mentalnie do zmiany nawyków?

Prowadzenie zdrowego trybu życia jest bardzo ważne nie tylko w czasie menopauzy. Jednakże przy klimakterium każdy nadmiar węglowodanów bardzo szybko odłoży się w tkankę tłuszczową. Dlatego też, nawet osoby szczupłe, nie mające tendencji do tycia są zagrożone nadwagą.

Aby przygotować się mentalnie potrzebujesz jedynie kartki i długopisu. Ustal cele, wybierz nagrodę za realizację planu. Pomoże to utrzymać motywację na najwyższym poziomie. Prawda, że banalne?

Dieta i trening, czyli jak ćwiczyć i co jeść?

Zmiana nawyków żywieniowych nie musi być radykalna. Warto po prostu odżywiać się zdrowo i przykładać uwagę do liczby pochłanianych kalorii, gdyż w tym specyficznym okresie możemy spotkać się ze zwiększonym łaknieniem.

W przypadku treningu – nie muszą to być zaawansowane ćwiczenia. Ważne, by mieć plan na spacery, nordic-walking czy orbiterek. Zasiedzenie w domu to specyficzne zachowanie w okresie menopauzy, nie możesz do tego dopuścić.

Menopauza – jak rozpoznać?

Mimo, że objawy menopauzy są bardzo charakterystyczne to w przypadku niezbyt uciążliwych objawów można mieć problem z jego rozpoznaniem. Jak wynika z badań, nawet 25% kobiet nie jest świadoma czy znajduje się w okresie klimakterium.

Menopauzę diagnozuje się poprzez badania hormonalne. Mniej wymagającą alternatywą jest zakup testów na menopauzę (dostępne w aptekach). Jednakże ta metoda nie gwarantuje 100% skuteczności diagnozy.