Pielęgnacja włosów wypadających. Jak zahamować wypadanie włosów?

Na urodę wpływa wiele czynników. Z całą pewnością, jednym z nich są włosy. Zadbane, gęste o intensywnym kolorze – jednym słowem idealne. Co jednak zrobić, gdy dochodzi do ich nadmiernego wypadania?

O ile w przypadku Panów nie jest to tak istotne, o tyle w przypadku Pań – jak najbardziej. Wypadające włosy u kobiet to prawdziwy dramat. Dziś postaramy się odpowiedzieć na fundamentalne pytanie, a mianowicie:

Zanim jednak przedstawimy proces pielęgnacji włosów wypadających, warto poznać typy łysienia. Obecnie medycyna wyróżnia prawie dwadzieścia typów łysienia. Wśród najczęściej występujących znajdują się: łysienie plackowate, łysienie androgenowe oraz łysienie bliznowaciejące. Poniżej pokrótce przedstawiamy każdy z wyżej wymienionych typów wypadania włosów.

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate cechuje się miejscowym występowaniem ognisk wyłysienia. Może przyjmować charakter trwały lub przejściowy. Choroba występuje u każdej grupy wiekowej, choć najczęściej pojawia się u osób młodych.

Postępująca choroba może doprowadzić do wypadania włosów na całej głowie. Dodatkowo łysienie plackowate może spowodować wypadanie innych typów owłosienia (brwi, rzęsy, włosy łonowe).

Łysienie plackowate nie jest chorobą do końca znaną medycynie. Nadal prowadzone są liczne badania na temat przyczyn tej dolegliwości. Najbardziej trafna wydaje się być teza mówiąca o tym, iż łysienie plackowate stanowi chorobę autoimmunologiczną.

Łysienie androgenowe

Łysienie androgonowe to najpopularniejszy typ łysienia. Stanowi około 95% wszystkich przypadków wypadania włosów. Najczęściej ma podłoże genetyczne. Charakterystyczne zakola i „gniazdo” to pierwsze objawy łysienia androgenowego.

Łysienie androgenowe określane jest jako łysienie typu męskiego, gdyż zdecydowana większość przypadków dotyczy mężczyzn. Najczęstszą przyczyną łysienia androgonowego jest nadwrażliwość na DHT (dihydrotestosteron). Ten rodzaj łysienia może również dotyczyć kobiet. Wywoływany jest przez zaburzenia hormonalne.

Łysienie bliznowaciejące

Łysienie bliznowaciejące to proces chorobowy o trwałym charakterze. Powstaje na skutek doznania urazu lub innego stanu chorobowego (oparzenia, skaleczenia, odmrożenia itd.). Łysienie bliznowaciejące polega na zajmowaniu zniszczonych torebek włosowych przez tkankę bliznowatą.

Ten typ łysienia występuje w około 2% wszystkich przypadków. Jest chorobą niezwykle nieestetyczną, której leczenie zazwyczaj odbywa się poprzez przeszczep włosów.

Jak pielęgnować włosy wypadające?

Pielęgnacja włosów wypadających wymaga przede wszystkim odpowiedniej wiedzy, jak i cierpliwości, bowiem poprawa stanu rzeczy nie następuje natychmiastowo. Aby włosy i skóra głowy wróciły do optymalnej kondycji potrzeba czasu.

Jeśli obawiasz się, że wypadanie włosów może być przyczyną choroby (np łysienia androgenowego) koniecznie skontaktuj się z lekarzem, celem postawienia diagnozy.

Mycie włosów wypadających

Podstawowy zabieg higieniczny jakim jest mycie włosów sugerujemy realizować przy wykorzystaniu szamponów opartych na słabych detergentach (np szampony dla dzieci). Dzięki temu włosy nie będą narażone na silne działanie chemii, co w niektórych przypadkach może wpływać na ich osłabienie.

Odżywianie włosów wypadających

Włosy, które wypadają wymagają szczególnego odżywiania. Należy pamiętać, że wpływ na kondycję skóry głowy ma także nasza dieta. Odżywianie od wewnątrz jest bowiem równie ważne, jak te od zewnątrz.

Warto korzystać z płukanek wzmacniających lub tych stricte przeznaczonych do włosów wypadających (np płukanka z czarnej rzepy), a także gotowych kosmetyków wzmacniających.

Stylizacja włosów wypadających

Na wypadanie włosów wpływ ma wiele czynników, także zabiegi stylizujące. Zbyt częste używanie prostownicy, lokówki lub innego urządzenia bazującego na cieple może doprowadzić do znacznego osłabienia włosa i uszkodzenia struktury. Dlatego też, należy realizować takie zabiegi znacznie rzadziej. Ponadto, wszelkiego rodzaju żele, pianki i lakiery do włosów powinny zostać przez nas sprawdzone pod względem składu.

Aby dbać o włosy warto stosować wcierki i maski odżywiające, a także olejować włosy celem ochrony.