Łysienie androgenowe typu męskiego. Jak powstrzymać nadmierne wypadanie włosów?

Łysienie androgenowe to przypadłość, która dosięga milionów Polaków. Według raportu opracowanego przez kanadyjskich antropologów fizycznych, Polska jest 8. krajem na światowej mapie łysienia. Z nadmiernym wypadaniem włosów borykać ma się ponad 40% Polaków. Trzeba przyznać, że skala tego zjawiska nie napawa optymizmem.

Jak możemy przeczytać w Wikipedii, łysienie androgenowe to zdecydowanie najpopularniejszy typ łysienia. Najczęściej dotyka mężczyzn, dlatego też – określane jest mianem łysienia typu męskiego.

Co to jest łysienie androgenowe? Charakterystyka.

Łysienie androgenowe to według definicji encyklopedycznej:

Choroba, której podłożem w większości przypadków są uwarunkowania genetyczne. Charakteryzuje się zależnym od androgenów, postępującym wypadaniem włosów typu niebliznowaciejącego.

 

Jak podają eksperci z serwisu ZadbaneWlosy.pl:

Jak sama nazwa wskazuje, łysienie androgenowe uzależnione jest od androgenów – hormonów występujących zarówno u mężczyzn, jak i kobiet (w niewielkim stężeniu).

Reasumując, łysienie androgenowe to choroba wynikająca z zaburzeń hormonalnych. Nic więc dziwnego w tym, że charakterystyczna jest dla mężczyzn wchodzących w okres andropauzy.

Charakterystyczne objawy łysienia androgenowego. Jak rozpoznać?

O ile można mieć problemy z oceną innych typów łysienia, o tyle w przypadku wypadania włosów na tle androgenowym – rozpoznanie choroby jest bardzo proste. Objawy są bardzo charakterystyczne:

  • przesunięcie linii włosów
  • zakola
  • utrata włosów w okolicach czubka włosów

Warto przy tym zauważyć, że w przypadku łysienia androgenowego u kobiet – objawy są całkowicie inne. Panie nie muszą obawiać się charakterystycznego „gniazdka” czy ogromnych zakoli.

Czy można zapobiec łysieniu androgenowemu?

Łysienie androgenowe to przypadłość, która dosięga ogrom społeczeństwa. Nic więc dziwnego, że wielu świadomych, dbających o siebie mężczyzn pragnie zawczasu walczyć z widmem utraty włosów. Czy można temu zapobiec? Czy można skutecznie bronić się przed łysieniem androgenowym?

Eksperci nie są zgodni w tym zakresie. Z jednej strony natrafiamy na opinie sugerujące, że łysienie androgenowe jest uwarunkowane genetycznie i nie ma najmniejszych szans by przed nim się uchronić. Z drugiej zaś strony – część ekspertów przekonuje, że profilaktyka w postaci zdrowego trybu życia i prawidłowej pielęgnacji włosów może nas uchronić przed utratą włosów. W chwili obecnej trudno rozstrzygnąć kto ma rację. Badania w tym zakresie realizowane są bezustannie. Sporo wiedzy znajdziemy na PubMedzie, gdzie po wpisaniu hasła „utrata włosów” otrzymujemy ponad 30 tysięcy wyników.

Jak pozbyć się łysienia androgenowego?

Łysienie androgenowe to przypadłość, z którą wielu mężczyzn nie potrafi się pogodzić. Łysina, choć potrafi dodawać uroku (tylko w przypadku Panów), nie podoba się większości. Panowie z reguły decydują się na leczenie łysienia androgenowego.

Niestety, w chwili obecnej trudno o jakiekolwiek rozwiązanie, które gwarantowałoby 100% skuteczność. Zdecydowanie najkorzystniej pod względem efektywności wypadają wszelkiego rodzaju zabiegi oferowane przez medycynę estetyczną: przeszczep, mezoterapia igłowa skóry głowy itd. Niestety, cena tychże rozwiązań nie należy do najniższych co stanowi spory problem.

Alternatywnie stosuje się tabletki na wypadanie włosów, szampony i ampułki na łysienie. Każdo z tych rozwiązań może okazać się skuteczną bronią w walce z łysieniem androgenowym, aczkolwiek z reguły kuracja powyższymi metodami musi mieć charakter długofalowy.

Sporą popularnością cieszą się również domowe sposoby na łysienie androgenowe. To rozwiązania, których efektywność stoi na relatywnie wysokim poziomie. Wcierka z kozieradki, płukanka z pokrzywy czy maseczka drożdżowa – to metody przekazywane z pokolenia na pokolenie, które mogą zaskakiwać wysoką skutecznością. Z całą pewnością – warto z nich korzystać.