Jakie są przyczyny chrapania u dzieci?

Chrapanie to problem powszechny, dotyczy niemal 50% społeczeństwa. Najczęściej chrapią mężczyźni, rzadziej kobiety i dzieci. W przypadku najmniejszych chrapanie to szczególny powód do niepokoju. W młodym, nie rozwiniętym ciele nieleczenie chrapania może nieść za sobą naprawdę poważne konsekwencje.

Jakie są przyczyny chrapania u dzieci?

Chrapanie u dzieci może być uwarunkowane przez przerośnięte migdałki podniebienia. Migdały rosną na skutek przebytych infekcji, co sprawia, że dochodzi do niedrożności powodujących trudności z oddychaniem w czasie snu. Migdałki można usuwać jak dziecko przekroczy 3 rok życia.

Chrapanie może być również wynikiem reakcji alergicznej. Katar, przekrwienie błony nosa, obrzęk śluzówki – to przyczyny wynikające między innymi z uczulenia dziecka na daną rzecz/składnik. Należy przeprowadzić badania, celem sprecyzowania co stanowi przyczynę reakcji alergicznej.

Inną, często spotykaną przyczyną jest wiotkość krtanii. Niezbędna jest diagnoza specjalisty. Choć, dzieci zwykle wyrastają z tego problemu – konsultacja z lekarzem jest niezbędna.

Jak leczyć chrapanie u dzieci?

W przypadku najmłodszych najrozsądniej jest zawsze skonsultować chrapanie z lekarzem. Wszak nieleczenie może doprowadzić nie tylko do przemęczenia, ale także spowodować bezdech senny, czy zaburzenia pracy serca. Należy mieć na uwadze, że chrapanie to wbrew pozorom bardzo poważna przypadłość.

Jednakże można poczynić kilka kroków, które zwiększą komfort dziecka podczas snu:

  • przygotować miejsce do snu (wygodny materac, poduszka)

  • zadbać o odpowiednią temperaturę w pokoju

  • zadbać by dziecko spało na boku, a nie na wznak

W wielu przypadkach leczenie chrapania może polegać na interwencji chirurgicznej (w przypadku np. krzywej przegrody nosowej, przerośniętych migdałów itp.).

Stosowanie środków aplikowanych bezpośrednio do nosa nie jest wskazane. Używanie jakichkolwiek leków u dzieci zawsze powinno być konsultowane z lekarzem lub farmaceutą.

Uwaga na obturacyjny bezdech senny – epizodyczne przerwy w oddychaniu u dzieci

Niewiele osób borykający się z chrapaniem zdaje sobie sprawę, że ta dolegliwość może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Najlepszym tego przykładem jest obturacyjny bezdech senny (OBS). Jakie niesie zagrożenia i konsekwencje zdrowotne? Co zrobić by wyeliminować ten problem?

Obturacyjny bezdech senny to epizody pojawiające się podczas snu, które charakteryzuje przerwa w oddychaniu trwająca kilka sekund. Szacuje się, że podczas jednej nocy takich przerw u osoby chorej może pojawić się nawet kilkaset. To spore zagrożenie dla zdrowia człowieka.

Obturacyjny bezdech senny, a konsekwencje zdrowotne

Bezdech senny może doprowadzić do niedotlenienia tkanek, nadciśnienia tętniczego, a nawet zawału serca czy udaru mózgu. To niezwykle poważna dolegliwość, której leczenie to absolutna konieczność. W Polsce około 15% osób chrapiących cierpi na bezdech senny.

Obturacyjny bezdech senny – diagnostyka

Diagnozę można postawić wykonując badanie polisomnograficzne struktury snu. Za sprawą polisomnografi, rejestrowane są sygnały: EEG, EOG, EMG, przepływ powietrza przez nos i usta, praca mięśni klatki piersiowej i brzucha, saturacja hemoglobiny tlenem.

Obturacyjny bezdech senny – leczenie

Obturacyjny bezdech senny wymaga zmiany trybu życia. W bardzo dużej ilości przypadków, zdrowszy tryb życia okazuje się być kuracją wystarczającą na wyeliminowanie OBS ze swojego życia. Zaleca się:

  • rezygnację z używek (papierosy, alkohol) [NIE DOTYCZY DZIECI]

  • poprawę nawyków żywieniowych

  • wzmożenie aktywności fizycznej

  • poprawę komfortu snu

  • zmianę pozycji snu (nie powinno się spać na plecach)

W zaawansowanych przypadkach stosuje się metodę CPAP (z ang. Continuous Positive Airway Pressure), co w dosłownym przełożeniu na język polski oznacza: stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych.

Metoda ta polega na zainstalowaniu specjalnego aparatu, który podczas snu umożliwi swobodne oddychanie i poprawi komfort oddychania. To metoda bezpieczna i bezbolesna. To najczęściej wykorzystywany sposób leczenia OBS.