Jak zacząć przygodę z inwestowaniem na polskiej giełdzie?

Wokół gry na giełdzie urosło wiele mitów, spośród których większość nie wytrzymuje konfrontacji z rzeczywistością. Zgodnie z popularnym wyobrażeniem inwestorzy to eleganccy mężczyźni w garniturach, którzy każdego dnia godzinami kupują i sprzedają papiery wartościowe. Taki wizerunek nie ma rzecz jasna zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością, a tak naprawdę na giełdzie może grać każdy pełnoletni Polak – na dodatek inwestowanie wcale nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy dużych nakładów czasowych!

Jak grać na GPW?

Do grania na giełdzie niezbędne jest konto maklerskie, które można znaleźć w ofercie większości polskich banków. Prowadzenie takiego rachunku jest zazwyczaj bezpłatne, a koszty sprowadzają się przede wszystkim do prowizji za transakcje – zarówno kupno, jak i sprzedaż akcji. Niektóre banki mogą się pochwalić bardziej rozbudowanymi ofertami, dzięki którym inwestorzy mogą kupować papiery wartościowe nie tylko na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, ale też na niektórych zagranicznych rynkach, przede wszystkim na amerykańskich NYSE oraz NASDAQ. Inwestowanie w zagraniczne akcje wiąże się zazwyczaj z większymi kosztami, ale pozawala na zakup udziałów w perspektywicznych, amerykańskich przedsiębiorstwach takich jak Google, Tesla czy Netflix. Sam proces handlu papierami wartościowymi jest banalnie prosty. Wystarczy wpisać liczbę akcji, które chcemy zakupić lub sprzedaż, a następne ręcznie ustalić cenę lub, alternatywnie, wybrać najlepszą rynkową ofertę . Warto przy tym pamiętać, że po sprzedaży akcji na zarobione pieniądze trzeba czekać trzy dni robocze – przez ten czas można za nie kupować inne akcje, ale niemożliwa jest ich wypłata na normalne konto.

 

Długoterminowe inwestycje w akcje sposobem na spokojną starość?

System emerytalny w Polsce zdaniem wielu jest katastrofą, a zgodnie z prognozami demograficznymi państwowe emerytury za 20-30 lat będą miały głodową wysokość. Dlatego warto jest samodzielnie akumulować kapitał w oczekiwaniu na nadejście starości – w ten sposób możemy być pewni spokojnego i dostatniego odpoczynku podczas ostatnich lat życia. Długoterminowe inwestowanie na giełdzie jest jednym z najciekawszych sposobów na budowanie kapitału – wystarczy kupować akcje perspektywicznych przedsiębiorstw, dla których ważniejsze od zysków i dywidend jest stabilne budowanie swojej rynkowej pozycji. Przy regularnym dokupywaniu papierów wartościowych po kilku dekadach nazbiera się duży majątek, który przy odrobinie szczęścia zostanie znacząco powiększony przez zyski ze wzrostu cen akcji przekraczające stopę inflacji.

Autor

  • Urodzona nad morzem pasjonatka wyścigów żaglowców i surfingu. W swojej karierze zdobyła kilka medali za uprawianie sportów wodnych. Zajmuje się prowadzeniem kilku blogów, na których dzieli się informacjami zdobytymi w różnych zakątkach świata. Poza tym uwielbia kuchnie meksykańską.

2 komentarze

  1. Najlepiej nie inwestować całych pieniędzy w jedne akcje, tylko w kilka różnych firm naraz. W takim przypadku spadki akcji nie odbiją się bardzo na naszej kieszeni.

  2. Grając na giełdzie można się szybko dorobić dużych pieniędzy, ale na nietrafionych inwestycjach dużo też można stracić.

Comments are closed.