Implant stomatologiczny czy most?

Kiedy komuś brakuje zębów, kilka opcji zastępczych obejmuje mosty i implanty dentystyczne. Są to powszechne sposoby wypełniania luk, ale istnieją różnice między nimi. Każdy ma swoje zalety i wady i ważne jest, aby je zrozumieć przed podjęciem decyzji.

Kiedy ząb musi być poddany ekstrakcji, ponieważ leczenie kanałowe i nałożenie na martwy ząb licówki po prostu się nie opłaca, można później założyć most dentystyczny. Jedną z zalet mostu dentystycznego jest to, że proces ten jest mniej inwazyjny, kosztowny i szybszy niż uzyskanie implantu dentystycznego. Nie ma również potrzeby posiadania odpowiedniej kości w szczęce, więc więcej pacjentów jest kandydatami do tego zabiegu.

Jest to również tańsze niż uzyskanie implantu.

Wypełnienie luki mostem zapobiega dryfowaniu pozostałych zębów poza pozycję.

Zastąpienie brakujących zębów mostkiem pomaga rozłożyć siłę gryzienia, co pozwala na normalne żucie i mówienie.

Jedną z zalet implantów dentystycznych jest to, że są one wyjątkowo bezpieczne ze względu na wprowadzenie do kości. Zapobiega to również utracie masy kostnej. W przeciwieństwie do mostów, przylegające zęby nie muszą być w żaden sposób zmieniane, aby umieścić implanty.

Podobnie jak w przypadku mostów, implanty poprawiają czyjś uśmiech i pewność siebie. Jednak wyglądają i funkcjonują bardziej jak naturalne zęby. Implanty mają dłuższą żywotność niż mosty. Przy odpowiedniej pielęgnacji ta metoda może trwać przez całe życie bez potrzeby wymiany.

Nie każdy jest kandydatem na implanty stomatologiczne.

W szczęce musi być odpowiednia kość, aby włożyć pręt . Jeśli tak nie jest, pacjent może potrzebować przeszczepu kości, co dodaje dodatkowe kroki do procedury.  Niektóre schorzenia wykluczają również wszczepienie implantów ze względu na zwiększone ryzyko.  Wszczepienie implantów jest zabiegiem inwazyjnym, ponieważ wymaga operacji.

Kwalifikowanie pacjenta do mostu dentystycznego jest znacznie mniej restrykcyjna niż kandydatura implantu dentystycznego ze względu na stosunkowo mniej inwazyjny charakter procedury pomostowej.

Podstawowym czynnikiem decydującym o kandydaturze mostu jest zdrowie i stabilność zębów podtrzymujących.
Jeśli cierpisz na choroby przyzębia, próchnicę zębów lub masz wióry lub pęknięcia, może być konieczne poddanie się dodatkowym zabiegom, zanim zęby będą wystarczająco silne, aby utrzymać most dentystyczny. Być może ząb da się jeszcze uratować, a jego kolor zamaskować licówką, której koszty są znacząco mniejsze od cen implantu.

Jak długo jesteś gotów czekać na naprawienie zębów? Most można zamocować podczas dwóch lub trzech wizyt u dentysty, wykonując to w mgnieniu oka. Implant to długa procedura, która wymaga operacji i czasu rekonwalescencji w ciągu kilku miesięcy.

Długa żywotność i niewielka konserwacja związana z implantami dentystycznymi sprawia, że pacjenci w wieku powyżej 40 lat są dobrymi kandydatami do tej procedury. Mogą wymagać wymiany co około 15 lat, aby uzyskać naturalne zużycie.

Mosty, choć bardziej przystępne cenowo, muszą być wymieniane co 5-7 lat, a być może 10 lat z odpowiednią pielęgnacją i konserwacją.

Autor

  • Urodzona nad morzem pasjonatka wyścigów żaglowców i surfingu. W swojej karierze zdobyła kilka medali za uprawianie sportów wodnych. Zajmuje się prowadzeniem kilku blogów, na których dzieli się informacjami zdobytymi w różnych zakątkach świata. Poza tym uwielbia kuchnie meksykańską.